Přeskočit na hlavní obsah

Domácí bylinkové lázně



Chladné zimní dny lákají k prohřátí těla v teplé lázni. Dopřejte si tu bylinkovou.

Proč?
  1. bylinky obsahují léčivé látky pro tělo
  2. bylinky obsahují léčivé látky pro ducha – vonící éterické oleje, které nám jsou příjemné
Jaké bylinky použít?
  1. vyberete bylinu podle vůně, která Vám teď sedí
  2. máte nějaký problém – najděte si, která bylina ho řeší. Pokud Vám ale ta bylina nevoní, nepoužívejte ji. Najděte jinou. Čich je totiž řízen intuitivně, neovládáte ho, vybírá podvědomě, co potřebujete. Co mě teď přitahuje, to je pro mě to správné.
Jaké pomůcky můžeme při koupeli použít?
1. Lufa – rostlina příbuzná okurce, lze ji vypěstovat na i zahradě.
Jsou různé podoby – houba do ruky, na držátku, rukavice.
2. Kartáče – kartáčování se provádí  od končetin k trupu kvůli cirkulaci krve
3. Žínky, rukavice (např. Hammam)
4. Hrubší částečky v mýdle, krému, jogurtu… (plody rostlin, plevy, rozdrcené pecky, vločky, ořechy). Ořechy navíc dodávají suché pokožce tuk.

K čemu jsou dobré pomůcky při koupeli?
1. odstraní odumřelé kožní bunky- peeling
2. zvýší cirkulaci krve
3. pokožka se otevře a  připraví se přijímat účinky bylin
4. pleť se prozáří, staré uschlé odejde, na povrch se dostane nové, zářící.

Samotná koupel
1. sušené byliny
- můžete je přímo poházet do vany, což má své zápory (ucpání odtoku, vana bude od nich špinavá, vlasy budete mít zanesené). Ale je příjemné, pozorovat plovoucí byliny na vodě.
- můžete si udělat odvar a ten do vany vylít
- nejlepší je vložit byliny do látkového sáčku, punčochy. Rozmělněte je až před koupelí, aby v nich zůstalo co nejvíce silic, které se uvolňují také mechanicky. Můžete je na dlouhý provázek uvázat za baterii. Sáčkem se masírujte a mačkejte ho, aby se co nejvíce uvolnily silice. 


- jsou mnohem koncentrovanější, proto mají silnější účinek než samotná bylina a stačí ho použít mnohem méně (pár kapek).
- nejsou rozpustné ve vodě, zůstanou na ní plavat. V tom případě působí pouze přes vdechování.
- pokud chceme, aby působili i přes kůži, rozpusťte je v oleji
- můžete si vyrobit i směsi, jejichž účinky se násobí, než když použijete samostatné oleje.


- nastrouhané mýdlo s bylinkami

 

- detoxikuje tělo, změkčuje vodu a pokožku
- používá se také jako peeling nebo přímo do vody
- může se do ní nakapat éterický olej nebo navíc ještě rostlinný olej (mandlový, meruňkový)


- změkčuje vodu, pokožka je po ní jemnější, vláčnější, nevysušená, zářivá a dokonale vyčištěná
- je levná
- můžete nasypat přímo do vany nebo zakoupit šumivé bomby, ve kterých jsou i oleje a éterické oleje, popřípadě bylinky

Komentáře

  1. To zní přímo skvěle. Já jsem byla v lázních vloni a moc jsem si to tam užila. Nejdřív se mi tam nechtělo a pak se mi nechtělo domů :-D . Koupila jsem si župan , nové spodní prádlo a plavky, abych tam nedělala ostudu :-D . Měla jsem různé procedúry, chodila jsem do bazénu, jídlo 3x denně, prostě jako v hotelu :-) .

    OdpovědětVymazat
  2. Mně se ta poloha čr stejně líbí. Tak si to vemte- termální lázně slovensko jsou hned za rohem a člověk se o nic nemusí strachovat. To lidé žijící támhle někde na olomoucku jsou na tom teda o poznání hůře. Člověk by si myslel že to dopadne fakt dobře, a ono ne.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Výroba mýdla... Aneb expresní návod na to, jak vyrobit domácí mýdlo bez zbytečných chemických pouček

Ten, kdo se rozhodn e sdělit veřejnosti "expresní návod" na výrobu mýdla, si na sebe ušije tak trochu bič... Proč? Předně proto, že zkušeným výrobcem mýdla se člověk nestane přes noc, ale mnohem spíše tak, že po několik měsíců čile experimentuje, zkouší, vaří, míchá a vůbec se všelijak zaobírá mýdly. Nutno dodat, že někdy dokonce i ve svých snech :-)  Přesto buďme projednou odvážní a takovýto, řekněmě rychlokvaškový, návod zveřejněmě. Myslím, že přesně něco podobného začátečníci potřebují - ujistit se, že to zkrátka zvládnou.. Také dobrý a zkušený učitel ihned na své žáky nevychrlí teorii relativity, ale začíná pěkně popořadě - třeba Newtonovými pohybovými zákony. A d ost již úvodu, začněme... 1. Co je to mýdlo? Předně je třeba si uvědomit, co to vlastně takové mýdlo je. Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné podobě, působící jako anionický tenzid. Je to tedy tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodnýc

Recept pro tento týden - šumivé bomby do koupele

Koupelové bomby (šumivé tvarované soli do koupele) už u nás téměř "zdomácněly". Proč? Zajistí totiž příjemný a relaxační požitek během koupele. Stačí je vhodit do vody a pozorovat, jak se v podobě mírného perlení pomalu rozpouštějí, čímž se do vody uvolňují oleje, které něžně pohladí vaši pokožku a zároveň jí dodají dostatečné množství výživy a hydratace... Recept: 125 gramů jedlé sody potravinářské 60  gramů kyseliny citronové 60  gramů kukuřičného škrobu (příp. kukuřičné mouky) 2 ½ polévkové lžíce mandlového oleje , alternativou může být téměř jakýkoliv jiný olej , nejlépe za studena lisovaný či rovnou v bio kvalitě 1 polévková lžíce vody (nejlépe destilovaná, nebo vodu převaříme) esenciální olej/e dle vkusu (celkové množství 20 - 25 kapek) přírodní kosmetické barvivo dle vlastního uvážení sprej s lihem (slouží jako desinfekce k postříkání forem) forma (nejlépe silikonová) Postup: Jedlou sodu, kyselinu citronovou a kukuřičný škrob/m

Marius Fabre - více než stoletá tradice pravých marseilleských mýdel...

Marius Fabre je j edna z nejznámějších firem, která dodnes vyrábí pravé marseillské mýdlo. Kořeny této firmy sahají až do roku 1900, kdy muž jménem Marius Fabre založil v Salon de Provence svou firmu na výrobu mýdel. Dnes se stejnou vášní již čtvrtá generace této rodiny pokračuje v tradiční výrobě marseillského mýdla. Co je to však tzv. pravé marseillské mýd lo? Výrobní postup marseillského mýdla a jeho složení byly uzákoněny už v roce 16 8 8 a striktně se dodržují dodnes:   Marseillské mýdlo musí být ze 100 % přírodní, pouze z rostlinných olejů a nesmí obsahovat přidaná barviva, vůně, rozpouštědla či konzervanty. Musí obsahovat 72 % rostlinných olejů, což je také číslo, které je vyznačeno na každé mýdlové kostce.   Marseilleské mýdlo musí být šetrné k životnímu prostředí a 100% biologicky odbouratelné; zároveň nesmí obsahovat fosfáty nebo jiné syntetické látky a rovněž nesmí zatěžovat spodní vody a zatěžovat přírodní prostředí. Výrobní postup: mýdlo musí být vařeno v